۰۲۱-۸۸۸۰۹۳۷۰ [email protected]

شاید ساده‌ترین تعریف برای پیام رسان این باشد که بگوییم: پیام رسان هر چیزی است که پیام را از فرستنده پیام دریافت می‌کند و به دریافت‌کننده می‌رساند. هر چیزی که در نقطه‌ای دیگر اتفاق می‌افتد و موجودی دیگر از آن با خبر می‌شود، به صورت پیامی منتقل شده است.‌ اگر پیام رسان‌ها وجود نداشتند هیچ دو نقطه‌ای از هم اطلاع نداشتند. حال این نقاط می‌توانند انسان‌ها باشند، حیوان‌ها باشند، گیاهان باشند یا هر چیز دیگر. ما معمولاً جانداران را مخاطب پیام می‌دانیم زیرا که پیام برای آن‌ها معنای خاصی دارد.

چرا به پیام رسان نیازمندیم؟

جواب این سوال مثل جواب به این سوال است که ما چرا به پیام نیازمندیم، چون پیام اگر از فرستنده به گیرنده نرسد عملاً پیام نیست. حال در جواب اینکه ما چرا به پیام نیازمندیم می‌توان گفت: تمام مشاهدات ما از دنیا توسط پیام انجام می‌شود. تمام حواس پنج‌گانه ما گیرنده‌هایی هستند که پیام های جهان بیرون را دریافت می‌کنند. همین که چشم ما می‌بیند یعنی پیام تصویر از جسمی که در حال مشاهده آن هستیم به چشم ما منتقل شده است. در فرآیند دیدن، نور نقش پیام رسان را برای ما بازی می‌کند، چون بعد از برخورد به جسمی که در حال مشاهده‌اش هستیم مقداری از آن نور بازتاب می‌شود و بخشی از این بازتاب به چشم ما می‌رسد و چشم ما این پیام را دریافت می‌کند و در مغز ما این پیام که از جنس طیف نور است به تصوری تبدیل می‌شود که ما می‌بینیم. اینکه گوش‌های ما می‌شنوند، به این معنا است که پیام صوتی به گوش‌های ما رسیده است. در فرآیند شنیدن هوا نقش پیام رسان را بازی می‌کند چون نوسان تارهای صوتی گوینده باعث ایجاد نوسان در هوا می‌شود و این نوسان به گوش ما می‌رسد و در مغز ما این نوسانات به چیزی که ما می‌شنویم تبدیل می‌شوند. تمام حواس پنج‌گانه ما به گونه‌ای پیام مرتبط با خود را دریافت می‌کنند و به ما حسی از جهانی که در آن زندگی می‌کنیم می‌دهند.

حواس پنج‌گانه ما ذاتاً خاص منظوره عمل می‌کنند چون تنها پیام مربوط به خودشان را دریافت می‌کنند. به این معنی که هیچ کس با چشمانش نمی‌شنود، یعنی هیچ کس پیام صوتی را با چشمانش دریافت نمی‌کنند و چشم‌ها زمان خود را با دریافت پیام صوتی و لمسی و چشایی و بویایی، هدر نمی‌دهند.

پیام رسان خاص منظوره چیست؟

پیام رسان خاص منظوره در یک کلام، پیام رسانی است که برای منظور خاصی طراحی شده باشد. این منظور خاص می‌تواند به منظور پیامی خاص یا به منظور مخاطبی خاص باشد. با این تعریف می‌بینیم که بسیاری از پیام رسان ها عملاً خاص منظوره هستند. سیستم عصبی بدن ما صرفاً برای انتقال پیام های اندام‌های بدن ما طراحی شده است. البته با همین تعریف بسیاری از پیام رسان‌هایی هم که گفتیم اصلاً خاص منظوره نیستند. ما، نور را به عنوان یک پیام رسان معرفی کردیم که باعث می‌شود پیام تصویری به چشمان ما که گیرنده پیام هستند برسد. سوال اینجا است که آیا نور برای پیام رسانی با هدف دیدن ما طراحی و ساخته شده است؟! احتمالاً جواب این سوال منفی است چون همین نور است که باعث رشد گیاهان می‌شود، پس این نور هدف دیگری نیز دارد و به منظور خاص پیام رسانی برای پیام های تصویری طراحی نشده. جدا از این مخاطب این پیام های تصویری هم خاص نیستند و همه موجوداتی که چشم دارند هم می‌توانند با استفاده از همین بازتاب‌ها این پیام تصویری را دریافت کنند. همین صحبت را می‌توان درباره هوا نیز داشت. ما، هوا را به عنوان پیام رسان برای پیام های صوتی معرفی کردیم که باعث می‌شد نوسانات صوتی به گوش ما برسند. ولی آیا می‌توان ادعا کرد که هوا به منظور خاص پیام رسانی طراحی شده؟! جواب این سوال هم منفی است چون خود ما بدون این هوا از بین می‌رویم، نه به این خاطر که پیام های صوتی را دریافت نمی‌کنیم بلکه به خاطر خفگی. برای خود گونه انسان هم کاربرد اول هوا تنفس است نه پیام رسانی. تمام جانداران دیگر هم که مثل ما صدا می‌شنوند هم، از این هوا به عنوان پیام رسان پیام های صوتی استفاده می‌کنند. تازه برای موجودی مثل خفاش که با گوش‌هایش در تاریکی موانع را شناسایی می‌کند، عملاً همین هوا پیام رسان برای پیام های تصویری هم هست چون با توجه به بازتاب نوسانی که منتشر می‌کند، موانع سر راهش را تشخیص می‌دهد. پس هوا نه برای پیام خاص طراحی شده و نه برای مخاطب خاص و با تعریف ما یک پیام رسان خاص منظوره نیست ولی چون پیام های صوتی را به گوش ما می‌رساند، می‌توان از آن به عنوان یک پیام رسان نام برد.

پیام رسان خاص منظوره سازمانی چیست؟

پیام رسان خاص منظوره سازمانی یعنی ابزاری که بتواند برای مخاطب ویژه سازمان ها و برای پیام های ویژه سازمانی که بین همکاران سازمان و مخاطبان سازمان است ارتباط برقرار کند. شرکت عصر پردازش سریع با تخصص طراحی و ساخت پیام رسان های خاص منظوره موفق به طراحی و ساخت پیام رسان خاص منظوره سازمانی پارس شده. پیام رسان پارس به سازمان ها این امکان را می‌دهد که پیام ویژه هر شخص را به دست خود آن فرد در کوتاه‌ترین زمان و با حداکثر سهولت برسانند. برای اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی بخش تماس با ما سایت، با شرکت عصر پرداز سریع تماس حاصل کنید.